Suplementy dla ciężarnej: DHA, kwas foliowy, jod – czy coś jeszcze?

6/04/2021


Co zrobić, aby dostarczyć organizmowi wszystkich substancji niezbędnych do urodzenia zdrowego maluszka? Na co powinna zwracać uwagę każda ciężarna kobieta?

 

Obecnie ciężarne kobiety są coraz bardziej świadome tego, w jak wyjątkowym okresie swojego życia się znajdują. Większość z nich doskonale zdaje sobie sprawę, że jest to czas, w którym powinny szczególnie o siebie zadbać. 

Dbanie o siebie w ciąży to przede wszystkim stosowanie zdrowej, zbilansowanej diety dostarczającej wszystkich potrzebnych składników odżywczych, wysypianie się, unikanie stresów.

Witaminy w ciąży – idealna dieta

Jak powinna wyglądać idealna dieta dla ciężarnej kobiety?  Dieta ta musi przede wszystkim dostarczać DHA, kwas foliowy i jod, ale nie tylko. Ważna jest również witamina D3 i magnez.

DHA

Należy do grupy kwasów tłuszczowych omega-3. Spożywanie kwasu dokozaheksaenowego (DHA) przez matkę wspomaga prawidłowy rozwój mózgu u płodu i niemowląt karmionych piersią. Korzystne działanie występuje w przypadku spożywania 200 mg DHA dziennie ponad zalecane dzienne spożycie kwasów tłuszczowych omega-3 dla dorosłych, tj.: 250 mg DHA i EPA.

Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników rekomenduje suplementację co najmniej 200 mg DHA dziennie u wszystkich ciężarnych, a u kobiet spożywających małe ilości ryb w ciąży i okresie przedkoncepcyjnym zaleca rozważenie stosowanie większych dawek DHA1.

Kwas foliowy

Kwas foliowy jest jedną z najbardziej znanych substancji niezbędnych dla kobiet w ciąży. Organizm nie potrafi go samodzielnie wytworzyć. Kwas foliowy jest tak bardzo ważny, że dieta powinna go przewidywać nie tylko w czasie ciąży, ale również na długo przed nią – najlepiej nawet przez cały okres rozrodczy kobiety. Uzupełniające spożycie kwasu foliowego zwiększa poziom folianów u matki. Niski poziom folianów u matki jest czynnikiem ryzyka rozwoju wad cewy nerwowej u rozwijającego się płodu. Korzystny efekt występuje w przypadku codziennego uzupełniającego spożycia dawki wynoszącej  0,4 mg kwasu foliowego przez co najmniej jeden miesiąc przed poczęciem i maksymalnie trzy miesiące po poczęciu.

Jod

Jod jest kolejnym ważnym pierwiastkiem, który należy przyjmować w ciąży. Dzięki niemu można uniknąć wystąpienia kłopotów z tarczycą. Warto wiedzieć, że zapotrzebowanie na jod podczas ciąży zawsze wzrasta, ponieważ musi go wystarczyć zarówno dla matki, jak i dla dziecka, a dodatkowo w tym okresie występuje wzmożona utrata jodków z organizmu2. W 2/3 krajów Europejskich, w tym w Polsce, stwierdzono, że mediana poziomu jodu u ciężarnych jest poniżej normy, co oznacza, że co najmniej 50% ciężarnych w Polsce ma niedobory jodu4.

Jod pomaga w utrzymaniu prawidłowych funkcji poznawczych oraz w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego.

Witamina D3

Do bardzo ważnych witamin dla kobiet w ciąży zalicza się witamina D3. Wspomaga ona wzrost i rozwój kości. Dodatkowo pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego i bierze udział w podziale komórek.

Żelazo

Żelazo nie jest zalecane ciężarnym kobietom, ponieważ jego nadmiar może doprowadzić do powstania cukrzycy ciążowej, stanu przedrzucawkowego oraz przedwczesnego porodu. Suplementację żelazem zaleca się tylko tym kobietom, u których występuje niedokrwistość. O konieczności przyjmowania żelaza podczas ciąży zawsze decyduje lekarz.

W Europie niedokrwistość występuje u 10% kobiet w wieku rozrodczym. W krajach rozwijających się ten odsetek jest zdecydowanie większy. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku kobiet spodziewających się dziecka3.

Zalecane suplementy diety na czas ciąży

Obecnie jednym z suplementów diety dla kobiet w ciąży oraz witamin dla ciężarnych jest preparat MamaDHA  lub MamaDHA Premium+4. Obydwa suplementy zawierają wyłącznie składniki zalecane przez ekspertów w rekomendowanych dawkach.  

 

 Opracowano na podstawie:

  1.    Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników dotyczące suplementacji u kobiet ciężarnych, 2020
  2.    E. Czerwińska, M. Walicka, E. Marcinowska-Suchowierska, Zaburzenia czynności tarczycy u kobiet w ciąży i po porodzie, http://www.czytelniamedyczna.pl/3403,zaburzenia-czynnosci-tarczycy-u-kobiet-w-ciazy-i-po-porodzie.html (dostęp: 01.03.2020).
  3.     A. Falkowska, L. Ostrowska, Niedokrwistość u kobiet ciężarnych, http://www.czytelniamedyczna.pl/3574,niedokrwistosc-u-kobiet-ciezarnych.html (dostęp: 1.03.2020
  4.    http://mamadha.pl/ (dostęp: 01.03.2020).
Powrót do listy artykułów