Wybierz kategorię

 

Wybierz kategorię

Jak obliczyć, kiedy są dni płodne? Jak obliczyć, kiedy są dni płodne?

Jak obliczyć, kiedy są dni płodne?

Cykl miesiączkowy kobiety liczymy od pierwszego dnia krwawienia do ostatniego dnia poprzedzającego kolejną menstruację. Rytmy krwawień kobiet różnią się między sobą. Co więcej - cykle tej samej kobiety także nie są identyczne. Dlatego też przypisywanie owulacji na 14 dzień od miesiączki jest często błędnym założeniem. Jak obliczyć dni płodne?
Czytaj dalej »
Pierwsze dwa tygodnie ciąży - objawy 1-2 tydzień Pierwsze dwa tygodnie ciąży - objawy 1-2 tydzień

Pierwsze dwa tygodnie ciąży - objawy 1-2 tydzień

Według metody określania terminu porodu, którą posługują się ginekolodzy (tzw. reguły Naegelego), za początek ciąży uznaje się pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Pierwsze dwa tygodnie ciąży to specyficzny czas - zaliczany jest umownie do ciąży, chociaż... w ciąży kobieta rzeczywiście nie jest. W tym czasie komórka jajowa, z której może powstać zarodek, dojrzewa w jajniku, organizm przygotowuje się do zapłodnienia. Objawy, które wiele kobiet utożsamia z początkiem ciąży, jeszcze nie występują. Mimo to już od początku ciąży (a najlepiej jeszcze na etapie starań o dziecko) należy zadbać o zdrowy styl życia. Warto zadbać o zdrową dietę i ewentualnie odpowiednią suplementację.
Czytaj dalej »
Planujesz ciążę? Pamiętaj o kwasie foliowym! Planujesz ciążę? Pamiętaj o kwasie foliowym!

Planujesz ciążę? Pamiętaj o kwasie foliowym!

Nie od dziś wiadomo, że kwas foliowy jest niezwykle istotny dla ciąży. Jakim chorobom zapobiega kwas foliowy i jak dostarczyć go do organizmu przyszłej mamy?
Czytaj dalej »
Suplementy dla ciężarnej: DHA, kwas foliowy, jod – czy coś jeszcze? Suplementy dla ciężarnej: DHA, kwas foliowy, jod – czy coś jeszcze?

Suplementy dla ciężarnej: DHA, kwas foliowy, jod – czy coś jeszcze?

Co zrobić, aby dostarczyć organizmowi wszystkich substancji niezbędnych do urodzenia zdrowego maluszka? Na co powinna zwracać uwagę każda ciężarna kobieta?
Czytaj dalej »
Zmiany w organizmie ciężarnej kobiety Zmiany w organizmie ciężarnej kobiety

Zmiany w organizmie ciężarnej kobiety

Już w początkowych tygodniach ciąży w organizmie kobiety zachodzą zmiany związane z przestrajaniem gospodarki hormonalnej, wzrostem stężenia sterydów łożyskowych i powiększaniem się macicy.
Czytaj dalej »
Poród przedwczesny – czynniki ryzyka Poród przedwczesny – czynniki ryzyka

Poród przedwczesny – czynniki ryzyka

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia co roku w wyniku przedwczesnego porodu na świat przychodzi około 15 mln dzieci.
Czytaj dalej »