Kiedy są dni płodne?
Dni płodne to faza cyklu, w której istnieje największe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Podczas dni płodnych dojrzewa komórka jajowa, która wydostaje się z jajnika podczas procesu jajeczkowania. Komórka jajowa żyje tylko do 24 h, dlatego jedynie w tym czasie może dojść do zapłodnienia. Należy jednak pamiętać, że plemniki potrafią przeżyć w śluzie macicy od 2 do 5 dni (niektóre nawet 7 dni), dlatego za dni płodne uważa się czas już na 5 dni przed pojawieniem się komórki jajowej (na skutek owulacji) i 3-4 dni już po wystąpieniu owulacji.
W przypadku, gdy kobieta ma regularne cykle, które trwają 28 dni, owulacja przypada na połowę cyklu, a więc pojawia się ok. 14 dnia. Dni płodne to dni w okresie okołoowulacyjnym, a więc średnio dwa dni przed i dwa dni po owulacji.
Owulacja – co to jest?
Owulacja to nic innego, jak szczyt cyklu miesiączkowego – jego kluczowy etap. Zwykle przypada na 14 dni przed planowanym pojawieniem się krwawienia. Podczas owulacji, nazywanej również jajeczkowaniem, dochodzi do pęknięcia pęcherzyka Graafa, którego skutkiem jest uwolnienie dojrzałej komórki jajowej z jajnika. Komórka przemieszcza się z jajnika do jajowodu, gdzie oczekuje na zapłodnienie.
Mimo tego, że komórka jajowa jest w stanie przetrwać w jajowodzie maksymalnie do 24 h, dzień owulacji nie jest jedynym dniem, w którym może dojść do zapłodnienia. Wszystko dlatego, że plemniki, które znajdą się w drogach rodnych kobiety, są w stanie tam przeżyć od 2 do 5 dni. Tym samym, istnieje możliwość, że do zapłodnienia dojdzie nawet wtedy, gdy stosunek płciowy miał miejsce kilka dni przed owulacją.
Żeby sprawdzić, czy na dany dzień cyklu miesiączkowego przypada owulacja, warto wykonać test owulacyjny. Dzięki takiemu szybkiemu testowi będzie można łatwo uchwycić najlepszy moment w miesiącu na poczęcie dziecka.
Dni płodne – kiedy przypadają?
Dni płodne to szczególny czas cyklu miesiączkowego, w którym prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest o wiele większe, niż w pozostałych fazach cyklu. Tego, na jakie dni cyklu przypadają dni płodne, najprościej dowiedzieć się z kalkulatora dni płodnych. To proste narzędzie, które na podstawie podstawowych danych, takich jak data rozpoczęcia ostatniej miesiączki i średnia długość cyklu, jest w stanie wskazać, które dni cyklu to dni płodne.
Dni płodne przypadają na kilka dni przed i kilka dni po owulacji, a owulacja najczęściej pojawia się na 14 dni przed planowanym pojawieniem się krwawienia.
Dni płodne i dni niepłodne – czym się charakteryzują?
Cykl miesiączkowy składa się z dni płodnych i niepłodnych i dzieli na trzy fazy: fazę niepłodności względnej, fazę płodną i fazę niepłodności bezwzględnej. Czym charakteryzuje się każda z tych faz?
-
Faza niepłodności względnej
Faza niepłodności względnej przypada na czas przed owulacją. Za jej początek uważa się pierwszy dzień cyklu, który również jest pierwszym dniem krwawienia. W tym czasie, komórka jajowa dopiero dojrzewa, dlatego szanse na zajście w ciążę są znikome. Charakterystyczny dla tej fazy jest lepki śluz, który pojawia się w znikomej ilości w drogach rodnych kobiety.
Faza płodna to czas okołoowulacyjny. Obejmuje zarówno dzień owulacji, jak i dni bezpośrednio jej towarzyszące. Najczęściej rozpoczyna się 2-3 dni przed owulacją, a kończy 2 dni po niej. W tej fazie, komórka jajowa jest w pełni dojrzała i uwolniona do jajowodów. Z tego powodu, prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest w tej fazie największe. Charakterystyczny dla tej fazy jest przezroczysty, rozciągliwy śluz, który z wyglądu przypomina białko jaja kurzego. Tego typu śluz ma ułatwić plemnikom przemieszczanie się w drogach rodnych kobiety.
-
Faza niepłodności bezwzględnej
Faza niepłodności bezwzględnej to czas po owulacji. Komórka jajowa powoli obumiera, co uniemożliwia zapłodnienie. Dla par, które starają się o potomstwo, ta faza to dobry czas na regenerację i przygotowanie do kolejne fazy płodnej. Charakterystyczny dla tej fazy jest śluz o kremowej konsystencji, występujący w znikomych ilościach.
Jakie objawy towarzyszą dniom płodnym?
Charakterystyczne objawy, które towarzyszą dniom płodnym to:
- ból brzucha (najczęściej pojawia się tuż przed owulacją),
- zmiana pozycji szyjki macicy (jest miękka i odchylona do przodu),
- zwiększony popęd seksualny,
- nieznacznie podwyższona temperatura ciała,
- rozciągliwy i przezroczysty śluz, przypominający białko jaja kurzego,
- delikatne plamienie owulacyjne (wydzielina z krwią),
- zwiększona bolesność piersi.
U niektórych kobiet, w trakcie dni płodnych mogą pojawić się również zmiany trądzikowe. Trzeba jednak pamiętać, że wspomniane objawy mogą się nie pojawić, np. w związku z infekcją, zażywaniem określonych leków lub zmianę trybu życia.
Jak hormony wpływają na fazy cyklu miesiączkowego kobiety?
W trakcie cyklu miesiączkowego, poziom hormonów (głównie estrogenów i progesteronu) ulega częstym zmianom. Hormony wpływają na nastrój kobiety i na jej wygląd. W jaki sposób? Na początku cyklu, poziom hormonów spada. Niski poziom progesteronu i estrogenów powoduje dobre samopoczucie. Po kilku dniach zaczyna wzrastać hormon luteinizujący, który jest produkowany przez przysadkę mózgową. W tym czasie następuje wzrost komórki jajowej, a jajniki zaczynają wytwarzać więcej estrogenów. Wzrost poziomu hormonów pozytywnie oddziałuje na wygląd kobiety – poprawia się wygląd jej włosów i skóry. Oprócz tego, kobieta ma więcej energii.
Najwyższy poziom estrogenów przypada na moment owulacji. Po tym czasie rośnie również poziom progesteronu. Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, poziom estrogenów zaczyna spadać. W tym okresie kobieta może być bardziej drażliwa niż zwykle, może jej również towarzyszyć zmienny nastrój. Te dolegliwości są typowe dla syndromu napięcia przedmiesiączkowego i ustępują wraz z pojawieniem się kolejnego krwawienia.
Bibliografia:
- https://www.polmedis.pl/warto-wiedziec/kalkulator-dni-plodnych/ (dostęp: 04.01.23)
- https://www.medonet.pl/kalkulatory,kalendarz-dni-plodnych--jak-obliczac-dni-plodne-i-nieplodne-,artykul,1720028.html (dostęp: 04.01.23)
- https://www.edziecko.pl/przed_ciaza/7,79330,17170285,kalendarz-dni-plodnych-a-metody-obserwacji-cyklu.html (dostęp: 04.01.23)
- https://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,owulacja--jajeczkowanie----objawy--co-to-jest-owulacja-,artykul,1721473.html (dostęp: 04.01.23)